Dokumenta za prijem u državne domove za stare
Pre nego što počnete sa prikupljanjem dokumentacije potrebne za smeštaj u neki od državnih gerontoloških centara, potrebno je da znate da se ovo pravo ostvaruje preko nadležnog centra za socijalni rad, tj. centra za socijalni rad u gradu ili opštini gde imate prebivalište.

U centru za socijalni rad ćete dobiti sve informacije o dokumentaciji potrebnoj za smeštaj, a probrojaćemo je i ovde:
- popunjen Zahtev za smeštaj (dva primerka)
- uverenje o državljanstvu
- izvod iz matične knjige rođenih ili venčanih (dve fotokopije) ili fotokopije izvoda iz matične knjige umrlih za bračnog druga ili presuda o razvodu braka (dva primerka)
- očitana lična karta i zdravstvena knjižica (po dva primerka)
- medicinska dokumentacija (nalaz specijaliste interniste, nalaz specijaliste neuropsihijatra, nalaz specijaliste pulmologa sa očitanim snimkom, nalaz specijaliste dijagnostikovane bolesti, serološke analize, HbsAg, Anti HCV, Anti HIV, vaserman analiza i TPH analiza)
- ček od penzije za prethodni mesec (tri fotokopije) ili uverenje od PIO fonda da lice koje se smešta nije korisnik penzije
- dokaz o posedovanju imovine – uverenje iz Katastra o vlasništvu nad nepokretnostima
- ugovor o doživotnom izdržavanju (ako je sklopljen), ugovor o poklonu ili drugi dokazi koji su od uticaja na troškove smeštaja
- ukoliko će razliku do pune cene smeštaja snositi neko od srodnika, potrebna je i njegova izjava u tom smislu, kao i očitana lična karta i potvrda o prihodima za poslednji kvartal
- izjava volje osobe koja se smešta da želi smeštaj i da je saglasna da se novčana sredstva koja ostvaruje uplaćuju direktno na račun doma
- ako je podnosilac zahteva lice pod starateljstvom, potrebno je Rešenje o starateljstvu i saglasnost staratelja za smeštaj štićenika u dom.*
Spisak potrebne dokumetacije možete naći i na sajtu Gerontološkog centra Beograd.
Plaćanje smeštaja
Kod plaćanja troškova smeštaja moguće su sledeće situacije:
- Ako potencijalni korisnik ne poseduje ništa od pokretne i nepokretne imovine, smeštaj se plaća iz budžeta Republike Srbije u potpunosti;
- Ako će u troškovima smeštaja budući korisnik učestvovati svojim prihodima, koji su manji od cene koštanja domskog smeštaja, razlika do pune cene smeštaja biće podmirena iz budžeta Republike Srbije;
- Ukoliko neko od srodnika želi da plaća punu cenu smeštaja, dokaz o pokretnoj i nepokretnoj imovini korisnika nije potreban;
- Ako će potencijalni korisnik u troškovima smeštaja učestvovati svojim prihodima, koji su niži od cene koštanja smeštaja, razliku do pune cene smeštaja može plaćati srodnik i
- Ako korisnik ostvaruje prihode veće od cene koštanja smeštaja u domu, biće naplaćena samo cena koštanja doma, a ostatak (od npr. penzije) uplaćivaće se na račun korisnika.
VAŽNO!!!
Zašto država Srbija ne bi plaćala smeštaj za sve korisnike i koji je interes srodnika da učestvuju u troškovima smeštaja?
Ukoliko korisnik poseduje neku nekretninu ili drugu nepokretnost, a država učestvuje u troškovima njegovog smeštaja, to znači da je korisnik pre smeštaja morao da stavi hipoteku na određenoj nepokretnosti, a u korist centra za socijalni rad, odnosno Republike Srbije. Hipoteka se stavlja iz razloga da bi Rebulika Srbija, nakon prestanka smeštaja korisnika mogla da naplati ono što je plaćala za smeštaj tog korisnik, a to opet znači da će u slučaju smrti korisnika, u ostavinskom postupku ta nekretnina biti opterećena teretom hipoteke.
Odatle i interes srodnika da učestvuju u troškovima smeštaja, pored želje i naravno i zakonske obaveze.
Procedura
Nakon što obradi predmet zahteva za smeštaj, centar za socijalni rad dostavlja Gerontološkom centru uput sa potrebnom dokumentacijom za smeštaj korisnika u dom.
U Gerontološkom centru sastaje se Komisija za prijem, premeštaj i otpust korisnika, koja razmatra pristigle zahteve za smeštaj. U zavisnosti od potreba budućeg korisnika, njegovog zdravstvenog stanja, slobodnih kapaciteta u domovima Ustanove, ali i izražene želje za smeštajem u odgovarajući dom, donosi se Odluka o prijemu.
Socijalni radnik će pozvati budućeg korisnika, odnosno njegovog srodnika ili staratelja i obavestiti ga o donetoj odluci.
Smeštaj lica u dom realizuje se odmah po ukazivanju slobodnog mesta.*
Podelite tekst:

Nikola Jevtić
Autor, dipl. pravnik
*Izvor: www.ugcb.rs/dokumentacija-za-prijem-u-dom/
Poštovani, da li budući korisnik doma, gubi pravo na tuđu negu i pomoć nakon prijema u dom?
Poštovana Goco,
Ne, ne gubi se pravo na tudju negu negu. Taj novac može da se iskoristi za eventualno plaćanje smeštaja u domu.
Pozdrav.
Imam 51 godinu.pokretljiv sam.ne posedujem ni pokretnine ni nekretnine.živim sam kao podstanar ,namam porodicu.u invalidskoj sam penziji.mesečno penzija zajedno sa pomoć,tuđa nega i pomoć u kući je 46360 dinara.dali imam pravo na starački dom ili slično.
Poštovani,
Da, imate prava na dom. Ako želite u neki od državnih domova obratite se zahtevom nadležnom centru za socijalni rad, a ako želite smeštaj u privatnom domu za stare, najbolje domove možete pronaći na ovom liknu https://najblizi.rs/privatni-domovi-za-stare/.
Pozdrav.
Postovani, Molimo Vas za pomoc. Nasa draga prijateljica je osoba od 73 godine. Zivi sama, nema niciju pomoc a kcerka odbija bilo kakvu odgovornost i samim tim i zelju za pomoci. Nedavno je hospitolizovana zbog zdravstvenih tegoba ali nakon otpustanja iz bolnice gubimo svaki trag o njoj. Uspeli smo da saznamo da je u nekom domu u Lestanama ali ne i u kom jer kcerka odbija da to podeli sa nama. Nazalost, saznali smo da joj je telefon oduzet i nije dozvoljen kontakt ni sa kim. Strahujemo da ovo znaci da su joj prava oduzeta i brinemo se sta se… Read more »
Poštovana Katarina, Ukoliko smatrate da ćerka ne brine dovoljno o baki koju pominjete uvek možete da se obartite nadležnom centru za socijalni rad i prijavite to. Takodje, centru se možete obratiti i prijaviti da baka koju ste poznavali više ne dolazi svojoj kući i da iskažete brigu o tome, kao i da zatražite da nadležni organi provere da li je sa bako sve u redu. Centar će Vas obavestiti u postupcima koje je preuzeo uzimajući u vidu zaštitu ličnih podataka. Nikome ne može na silu biti oduzeta bilo koja stvar, pa tako ni mobilni telefon, osim u zakonom propisanim situacijama.… Read more »
Postovani, živim sama, pokretna sam, imam dve nekretnine, primam socijalnu pomoc, operisanu kičmu zbog koje ne mogu da se zaposlim. Mogla bih u domu da dam svoj doprinos nekim radom. Imam dvoje dece koja ne žive kod mene i kao da ih nemam. Imam 54 god. Želela bih u starački dom. Kakve su mi šanse?
Poštovana Nado,
Dovoljno je da podesete zahtev za smeštaj u dom kod nadležnog centra za socijalni rad.
Pozdrav.
Poštovani, otac je u banji nakon moždanog udara, ima 70 godina, nepokretan je i odbija da vežba i traži da se vrati kući. Njegovo psihičko stanje je promenljivo, sa epizodama odsutnosti, izgubljenosti i iracionalnih ideja, nepovezanog govora. Ja živim daleko, u drugom gradu, a sestra živi u inostranstvu. Majka je stara, bolesna i nije u stanju da se stara o njemu, pogotovo zbog njegovog ponašanja – pasivne agresije i prevelike zahtevnosti. On zahteva njeno dvadesetčetvoročasovno dežuranje i ispunjavanje hirova, zove je na svakih par minuta. Na primer, da podigne krevet, pa posle par minuta da ga spusti, pa onda da… Read more »
Poštovani Aco,
Da, da bi se lice smestilo u dom potrebna je njegova saglasnost, osim kada je lice pod starateljstvom (onda saglasnost daje njegov staratelj). Da li lice treba da bude lišeno poslovne sposobnosti (tek tada može da bude stavljeno pod starateljstvo odlučuje nadležni sud).
Pozdrav.
Postovani, majka 67god) mi je u kratkom roku izgubila vid a pokazuje i znakove demencije. Zivi sama u neuslovnom stanu koj je u sudskom procesu te neznam koliko ce moci jos da bude u njemu. Ja zivim u svom stanu sa svojom porodicom, dvoje male dece 3 i 1 god a radimo i supruga i ja, deca u vrticu. Nemamo uslove i nju da dovedomo u nas stan da brinemo o njoj. Majka ima svoju penziju koja nije velika 30000 pa mislim da nije dovoljno za neki dom. Ona je saglasna sa tom odlukom. Moje pitanje je odakle da krenem… Read more »
Poštovani Mihajlo, Da, Vaša majka može da podnese zahtev za smeštaj u državni dom kod nadležnog centra za socijalni rad. S obzirom da ima penziju, ona će celokunom svojom penzijom da učestvuje u plaćanju doma. Vi možete da plaćate razliku koja iznosi oko 6.000 dinara. Ako Vi ne možete da platite tu razliku u ceni smeštaja, ona će morati da stavi hipoteku na celokunu svoju imovinu, a ako ne poseduje imovinu moraće Vas da utuži za izdržavanje, odnosno svu svoju decu. Odite do nadležnog centra, podnesite zahtev i tamo će Vam reći šta je sve od dokumentacije potrebno ili pročitajte… Read more »
Moja majka je bez mog znanja smestena u dom,to su uradili brat i snaja.Majka je nepokretna i dom placa sama ali ne zeli da zivi u domu.Sta da uradim da je vratim kuci ciji je ona vlasnik i dali ima pravo da placa gerentolosku sestru privatno da je neguje.Kome da se obratim za pomoc jer joj je bas tesko…hvala
Poštovana Dragana,
Obratite se centru za socijalni rad koji je smestio Vašu majku, ako je smeštena u državnom domu. Da bi Vaša majka bila smeštena u dom bila je potrebna njena saglasnost ili saglasnost njenog staratelja, ako je pod starateljstvom. Sa svojim novcem Vaša majka ukoliko je poslovno sposobna može da raspolaže kako god želi, a uzgred niko nema pravo da poslovno sposobno lice drži u domu protiv njegove volje.
Pozdrav.
Dobar dan.Mene konkretno interesuje posto mi je otac upao u neko tesko psihicko stanje i ne moze sam o sebi da brine stanuje privatno ja sam htela da pitam da linon moze u dom i da li drzava moze da snosi troskove posto placa stan a ja nisam u mogucnosti da mu placam jer ne radim nigde
Poštovana Jelena,
Da, može da bude smešten u državni dom uz njegovu saglasnost ili saglasnost staratelja (ako je pod starateljstvom) i može da država plaća njegov smeštaj uz određene uslove.
O kojim uslovima je reč, možete pročitati na ovom linku ( u delu Plaćanje smeštaja). – https://najblizi.rs/dokumenta-za-prijem-u-drzavne-domove-za-stare/
Pozdrav.
Moja majka je dijaliznim pacijent i nepokretna je. Sa penzijom, tudjom negom i negom za drugo lice prima 56000 dinara. Ona je 100% invalid, dali može u drzavni ili privatni dom sa tim primanje.
Poštovani Nebojša,
Verujem da su ta primanja sasvim dovoljna za plaćanje cene smeštaja državnig ili privatnog doma.
Na ovoj stranici možete pronaći privatne domove i jednim klikom im poslati poruke kako biste se raspitali o cenama smeštaja. – https://najblizi.rs/privatni-domovi-za-stare/
Pozdrav.
Postovani, da li osoba sa dijagnozom F201 moze da konkurise i bude primljena u standardni dom
Poštovana Bojana,
Nažalost ne mogu Vam odgovoriti na to pitanje. Morate da kontaktirate dom kako biste dobili informaciju o prijemu u dom sa ovom dijagnozom.
Pozdrav.
Interesuje me sta treba za babu koja ima deo imanja i 13700din penziju koja ne zna nista bas nista ni ko je ni sta je zivi sa sinom i nepokretnom snahom koja je invalid sta treba od papira za smestaj u dom u Smederevu koji kosta 34000din?
Poštovana Marija,
Lice koje želi da bude smešteno u dom učestuje svim svojim primanjima i imovinom u plaćanju troškova smeštaja. Ako nema dovoljno sredstava za plaćanje doma, to će se olatiti iz budžeta Republike Srbije, ali je potrebno da to lice svoju nepokretnu imovinu stavi pod hipoteku u korist Republike Srbije.
Takođe, potrebno je da se podnese zahtev za smeštaj kod nadležnog centra za socijalni rad, gde ćete dobiti bliže informacije o potrebnoj dokumentaciji koja zavisi od specifičnog slučaja.
Ukoliko je lice pod starateljstvom, zahtev će podneti i neophodnu dokumentaciju prikupiti njegov staratelj.
Pozdrav.
Izvinite, možete li mi dati kontakt doma od 34 000din?
Treba mi za moju babu,svi ostali domovi su preskupi. Hvala unapred na odgovoru. Pozdrav
Poštovana Violeta,
Ukoliko na našem portalu niste našli neki dom koji bi odgovarao Vašim potrebama, možete kontaktirati neki od državnig domova koje možete naći na sledećoj stranici – https://najblizi.rs/drzavni-domovi-za-stare/. Zahtev za smeštaj u državni dom podnosite kod nadležnog centra za socijalni rad.
Pozdrav.
Dobar dan. Trebalo bi brata da smestim u specijalizovanu ustanovu. Njegova primanja podmiruju troškove doma. Zamolila bih Vas za odgovor. U Centru za socijalni rad mi savetuju da naglasim da ja hoću da uplaćujem predviđenu sumu. U Pio fondu mi kažu da, po novom zakonu, Centar je dužan da u rešenju navede račun, koji ću odneti njima, i da će oni direktno uplaćivati novac. Višak novca mogu koristiti za potrebe brata. Šta je od ovog ispravno, po zakonu? Šta biste mi Vi savetovali? Hvala unapred.
Poštovana Ado,
Ukoliko Vaš brat ima dovoljno novčanih sredstava (npr. penzija) za pomirivanje troškova doma to Centar treba i da navede u rešenju o njegovom smeštaju. Centar pre smeštaja treba da utvrdi koja je cena koštanja doma, a kolika su njegova primanja. Ako postoji višak prihoda on će ostati na račun koji Vaš brat ima i na koji se penzija uplaćuje.
Znači ako ima dovoljno sredstava Vi ne morate nikakvu izjavu da dajete, a PIO fond će po rešenju Centra da prebacuje novac od njegove penzije na račun ustanove za smeštaj.
Pozdrav.
Imam 50 god. Suprug mi je preminuo 1.05.ove godine ima troje dece ali ipak nema ko da brine o meni a ja sam nepokretna imam nekroza kuka koja trenutno ne Moze da se operiše.Zelela bih da se smestimo u neki dom ali nemam nikakva primanja sam socijalne pomoći i nikakve nepokretnosti.Deca su otišla iz kuće i dolaze samo povremeno a ja sam stalno sama.Kakva su mi prava?
Poštovana Tanja,
Treba da podnesete zahtev za smešaj u dom kod nadležnog Centra za socijalni rad. Nakon toga pratite instrukcije zaposlenih u Centru oko pribavljanja neophodne dokumetacije za smeštaj.
Pozdrav.
postovani
da li je odredjen broj godina potreban za koriscenje doma>ja imam 61 godinu ..da li je prerano ili ne ?
srdacan pozdrav
ruzica
Poštovana Ružice,
Sa vašim godinama starosti možete biti primljeni u dom, ali se moraju zadovoljiti i drugi uslovi (zdravstveni, itd.).
Pozdrav.
Postovani,
Da li ja kao srodnik (bratanica) ili moj otac, koji ne ucestvujemo u troskovima domskog smestaja tetke ( teta ima resenje kojim joj drzava doplacuje cenu smestaja, jer je korisnik porodicne penzije) imamo pravo na uvid u to kako ona trosi svoj dzeparac I kovid jednokratne pomoci I koliko ima novca na podracunu? Teta nema staratelja niti je lisena posl.sposobnosti. Hvala.
Poštovana Aleksandra,
Ne, nemate pravo.
Pozdrav.
Mogu li osobe sa invaliditetom biti primljene u dom. Paraplegija spastika, lmr. I može li se birati u koji dom želim. Hvala.
Poštovana Dragana,
Da, osobe sa invaliditetom mogu biti primljene u dom. Ukoliko ima slobodnih mesta možete da birate koji dom želite.
Pozdrav.
Postovani,ukoliko lice nakon mozdanog udara nije sposobno da vodi racuna o sebi,nema primanja,nema penzije,nema nikakve imovine na sebi,dete koje ima nije zaposleno,nema nikakvu imovinu na sebi,nema nikakva primanja,zivi u braku u kom supruznik izdrzava porodicu,da li takvo lice ima pravo na besplatno koriscenje doma i da li to dete moze da bude tyzeno od drzave?
Poštovana Ema,
Uticaj na plaćanje troškova smeštaja u Domu ima imovno stanje korisnika, ne zdravstveno.
Postoji obaveza da se za učešće u troškovima plaćanja smeštaja utuži ne samo ćerka, nego i suprug.
Sud će ceniti da li ćerka i suprug mogu da daju izdržavanje ili ne i od toga će i zavisiti samo rešenje, odnosno da li će plaćanje ići iz budžeta Republike Srbije u potpunosti ili ne.
Ukoliko sud srodnike oslobodi obaveze plaćanja, a korisnik u budućnosti nasledi neku imovinu, ona će svakako ići na pomirenje dosadašnjih i novih troškova smeštaja u Domu.
Pozdrav.
Nikola Jevtić, dipl. pravnik
Najbliži.rs
Postovani,supruga ona nema,nikad nije bila udata. A cerka nema zaposlenje,nema nikakva primanja,i nema nikakve imovine na sebi,cerka zivi u braku sa muzem i detetom od muzeve jedne plate.
Poštovanje, Pročitala sam ceo tekst i imam nekih nejasnoća. Ukoliko potencijalni korisnik nema imovinu na svom imenu cenu smeštaja snosi država, a nakon toga piše dole da su srodnici u zakonskoj obavezi da plaćaju smeštaj Konkretno je situacija sledeća, čovek 65 godina, bez ikakve imovine i primanja (čak ni socijalno) pri čemu nema nikakvu dokumentaciju, sem lične karte, jer nikada nije vodio računa o tome, razboleo se, sada bi želeo u dom, rečeno je da će srodnici tj deca morati snositi troškove iako nisu u bliskom kontaktu sa ocem 23 godine. Starateljstvo za se odrekao, decu nikada posećivao nije, niti… Read more »
Poštovana Sanela, Da bi lice bilo smešteno u državni dom potrebno je da zahtev podnese nadležnom centru za socijalni rad. Ako je to lice poslovno sposobno, od njega će biti zatražene da utuži decu za izdržavanje, jer je zakonska obaveza dece da izdržavaju svoje roditelje, naravno ukoliko su u mogućnosti. Ukoliko deca ne žele dobrovoljno da učestvuju u troškovima smeštaja svog roditelja, na sudu je da utvrdi da li su deca uopšte u mogućnosti da to čine i odluka suda o izdržavanju je merodavna, tj. sud može decu osloboditi obaveze davanja izdržavanja ili ih obavezati da plaćaju određeni iznos. Vi… Read more »
Pitanje : Centar za socijalni rad , pored cene smeštaja , koju ne pokriva penzija novog korisnika , a koju su srodnici dali pismenu izjavu da će nadoknađivati , traže i uplatu đžeparca od 4900 din mesečno za koji nemaju objašnjenje za šta se koristi . Na kraju su rekli verovatno za lekove . Na objašnjenje da korisnik ima 93 godine i celokupnu terapiju na el. Recept besplatno , nisu znali odgovor . Za uplatu ,, đžeparca ” tražili su da otvorimo račun u banci na ime korisnika usluge sa kojeg će oni podizati novac . Kada je službenik banke… Read more »
Poštovani Mišo, U ovom slučaju u potpunosti je ispoštovana zakonska procedura. E sad zašto je procedura takva kakva jeste to je pitanje za Ministarstvo. Za primanje džeparca, lice na smeštaju mora da ima svoj tekući račun, na koji mu taj novac leže. A taj novac korisnik može da troši na šta god želi. Razumem da korisnik ima 93 godine, ali to ne menja činjenicu da mora da ima otvoren račun na koji će mu biti uplaćen džeparac. Drugo nije u pitanju nikakva “šema”, već su stručni radnici verovatno pokušali da Vam pomognu da prevaziđete ovakvu situaciju, jer u suprotnom bi… Read more »