Dokumentacija potrebna za tuđu negu
Dokumentacija potrebna za tuđu negu se razlikuje u zavisnosti da li zahtev podnosite nadležnom centru za socijalni rad ili PIO fondu.
Tuđa nega je naziv koji se odomaćio u narodu, a koji se odnosi na pravo na dodatak za pomoć i negu drugog lica (ako se ovo pravo ostvaruje preko centra za socijalni rad) , odnosno na pravo na novčanu naknadu za pomoć i negu drugog lica (ako se pravo ostvaruje preko PIO fonda).
Tuđa nega je pravo koje se odnosi na zdravstveno, a ne socijalno stanje korisnika. Zakon o socijalnoj zaštiti kaže da pravo na dodatak za pomoć i negu drugog lica ima lice kome je zbog telesnog ili senzornog oštećenja, intelektualnih poteškoća ili promena u zdravstvenom stanju neophodna pomoć i nega drugog lica da bi zadovoljilo svoje osnovne životne potrebe.

Pročitajte novi tekst:
Dokumentacija za socijalnu pomoć
Najpotpuniji vodič | Preuzmi sve obrasce
Kome se podnesi zahtev?
Kod centra za socijalni rad ćete podneti zahtev za ostvarivanje prava na dodatak za pomoć i negu drugog lica samo ako ovo pravo ne možete da ostvarite po nekom drugom osnovu. Na primer, ako ste penzioner, centar za socijalni rad nije prava adresa za ostavrivanje ovog prava.
S druge strane, ukoliko ste penzioner ili ispunjavate neki od uslova za penziju ili ste osiguranik, zahtev za ostvarivanje prava na novčanu naknadu za pomoć i negu drugog lica podnećete nadležnoj filijali PIO fonda.

Potrebna dokumentacija ako se zahtev za tuđu negu podnosi PIO fondu?
Pre svega treba da znate da potreba za pomoći i negom drugog lica postoji kada osiguranik ili korisnik penzije postane nepokretan ili ako zbog težine i prirode trajnih bolesti i bolesnog stanja nije sposoban da se samostalno kreće, niti da se sam hrani, svlači, oblači, kao i ako je slep.
Ako je podnosilac zahteva penzioner uz zahtev za priznavanje ovog prava se prilaže:
- Original medicinske dokumentacije od lekara specijaliste o postojanju potrebe za pomoći i negom drugog lica
- Očitana lična karta
- Očitana zdravstvena knjižica
- ako je podnosilac zahteva smešten u ustanovu socijalne zaštite, potrebno je proslediti naziv i adresa te ustanove
Ako je podnosilac zahteva osiguranik, pored navedene, treba priložiti i sledeću dokumentaciju:
- Overenu fotokopiju radne knjižice
- Uverenje o obavljanju samostalne delatnosti, koje izdaje nadležni organ
- Prijavu o povredi na radu, ukoliko je potreba za pomoći i negom drugog lica nastala kao posledica povrede na radu
- Dokaz o već ostvarenom pravu kod drugog organa.*
Spisak ove dokumentacije, kao i informacije za ostavrivanje drugih prava iz penzijskog i invalidskog osiguranja možete pronaći na stranici Zavoda za socijalno osiguranje.
Koja dokumentacija je potrebna ako se zahtev za tuđu negu podnosi centru za socijalni rad?
Kod Centra je potrebno podneti sledeću dokumentaciju:
- Izvod iz matične knjige rođenih
- očitanu ličnu kartu
- Popunjen obrazac br. 1. (popunjava ga izabrani lekar) sa propratnom lekarskom dokumentacijom i nalazom lekara specijaliste da je potrebna tuđa nega i pomoć. Dokumentacija mora biti u originalu ili overena fotokopija.
- očitana zdravstvena knjižica
- Uverenje Fonda PIO da podnosilac zahteva nije korisnik penzije ili da postupak za ostavrivanje penzije nije u toku, kao i potvrda o stanju u matičnoj evidenciji osiguranika
- Uverenje PIO fonda da podnosilac zahteva ovo pravo nije ostvario po drugom osnovu.

Procedura
Centar za socijalni rad će zahtev sa kompletnom dokumentacijom proslediti nadležnoj filijali PIO fonda radi veštačenja. Nakon toga čekate poziv od PIO fonda, kog datuma i u koje vreme treba da se javite u PIO fond radi veštačenja. Zatim će Komisija koja je obavila veštačenje Centru dostaviti svoju Ocenu, nalaz i mišljenje. Na osnovu tog nalaza, Centar za socijalni rad donosi rešenje, na koje ukoliko ste nezadovoljni, možete izjaviti žalbu.
Šta je Uvećana tuđa nega (uvećani dodatak za pomoć i negu drugog lica)?
Da biste ostvarili pravo na uvećani dodatak za pomoć i negu drugog lica, morate već biti korisnik tuđe nege, o kojoj smo gore pričali.
Ovo pravo može se ostvariti i odmah (u jednom postupku, kada zahtev podnesete preko centra za socijalni rad), pod uslovom da Komisija PIO fonda, koja obavlja veštačenje, istovremeno proceni da Vam je potrebna tuđa nega, kao i da imate telesno oštećenje u visini od 100% po jednom osnovu ili bar dva telesna oštećenja od po minimum 70%.
Da se vratimo na prvu mogućnost. Ukoliko ste već korisnik tuđe nege (bilo preko centra za socijalni rad ili preko Fonda PIO) zahtev za uvećani dodatak za pomoć i negu drugog lica podnosite nadležnom centru za socijalni rad sa sledećom dokumentacijom:
- Fotokopija rešenje Fonda PIO o ostvarenom pravu na novčanu naknadu za pomoć i negu drugog lica
- očitana lična karta i
- medicinska dokumentacija novijeg datuma.
Centar će Vaš zahtev sa pratećom dokumentacijom proslediti nadležnoj Komisiji PIO fonda radi veštačenja telesnog oštećenja. Kada obavi veštačenje Komisija će Centru da dostavi svoju Ocenu, nalaz i mišljenje. Na osnovu tog nalaza, u kom je navedeno da li postoji telesno oštećenje kod podnosioca zahteva i kom procentu, centar za socijalni rad donosi svoje rešenje, na koje se može izjaviti žalba.
Klikni ispod i podeli tekst:

Nikola Jevtić
Autor, dipl. pravnik
*Izvor: www.zso.gov.rs/naknada-za-pomoc-i-negu-drugog-lica.htm

Nikola Jevtić
Autor, dipl. pravnik
*Izvor: www.ugcb.rs/dokumentacija-za-prijem-u-dom/
Pomozite nam da pomognemo drugima!
Molimo Vas da pre nego što ostavite komentar ili postavite pitanje javno podelite post ispod klikom na dugme “Share” (Podeli).
Na taj način ćete pomoći i drugima da dobiju odgovore na pitanja koja ih zanimaju.
Hvala Vam na podršci!
Moja supruga je onkološki bolesnik od 2008.god. kada je operisala Ca obe dojke, primala RT i HT, imala i frakturu L-1 pršljena.
2009.god. odstranjeni jajnici
2019.god. uočene promene na kičmi i urađena zračna terapija i tom prilikom oštećeni mokraćni kanal levog bubrega koji je sada izgubio funkciju.
2021.god. imala moždani udar koji se odrazio na govor i hod.
2022.god. urađeno plasiranje nefrostalnog katetera desnog bubrega.
2022.god. sprovedena palijativna RT predala 8 i 9 pršljena sa kompresijom kičmenog kanala.
Ista je dugogodišnji dijabetičar na insulinski terapiji.
Pitam imali li ona pravo na tuđu negu i pomoć.
Hvala na odgovoru
Poštovani Dragoslave,
Ne mogu Vam reći da li Vaša supruga može da ostvari pravo, jer o tome odlučuje nadležna komisija PIO fonda svojim nalazom.
Ona treba da podnese zahtev za tuđu negu. Zahtev se podnosi kod nadležene filijale PIO fonda ako je Vaša supruga penzioner ili ako ima uslova za ostvarivanje penzije, a ako ne onda kod nadležnog centra za socijalni rad.
Nakon toga će joj stići poziv od strane nadlžne Komisije PIO fonda kada i gde treba da se javi.
Pozdrav.
Poštovani,
Ako bi mogla mala pomoć, majka treba da preda dokumentaciju za tuđu negu i pomoć prikupili smo svu potrebnu dokumetaciju, sem “izjave pisane ručno” konkretno me interesuje šta treba da piše u toj izjavi, zaista nikada nisam imala susret sa ovakvim stvarima.
Hvala
Poštovana Nataša,
Nije mi poznato da je potrebna bilo kakva izjava. Možda ste mislili na potpisan zahtev? Ako je zahtev u pitanju on se potpisuje i predaje (zajedno sa ostalom dokumentacijom) nadležnom PIO fondu ili nadležnom centru za socijalni rad, zavisno od od toga gde predajete zahtev.
Zahtev možete preuzeti na sledećem linku https://najblizi.rs/obrazac-zahteva-za-tudju-negu-i-pomoc-2/.
Pozdrav.
Poštovani, da li se lekarska dokumentacija za podnošenje zahteva za uvećani dodatak za tuđu negu i pomoć priznaje samo iz državnih lekarskih ustanova ili se može dostaviti i lekarska dokumentacija i iz privatnih lekarskih ordinacija? Inače,u pitanju je alchajmer . Hvala unapred na odgovoru
Poštovana Jelena,
Dokumentacija može biti iz svih zakonom priznatih ustanova i institucija, tako da možete podneti dokumentaciju iz privatnih lekarskih ordinacija.
Pozdrav.
Koji je vremenski period od podnošenja do poziva?
Imao sam privremeno rešenje i blagovremeno podneo zahtev za kontrolni pregled i već dva meseca čekam poziv na pregled
Poštovani Gagigujo,
Nekada se na poziv čeka i više od 6 meseci, što zavisi od opterećenosti Komisije PIO fonda zahtevima.
U svakom slučaju pravo će biti priznato od dana podnetog zahteva.
Pozdrav.
HvalaVam na informaciji
Nikoga ne zanimaju invalidi i njihove potrebe
Poštovani, moja majka je godinama gotovo slepa, težak srčani bolesnik, dijabetičar itd. Briga o njoj je sad vec 24/7.
Razmišljamo da podnesemo zahtev za tnp ali ne znamo koja je procedura obzirom na to da je penzioner i osiguranik Srbije, a stalno prebivalište joj je u Crnoj Gori.
Molim vas za savet vezano za to kako pripremiti traženo u Crnoj Gori jer mama nije u stanju da putuje u SRB.
Hvala.
Poštovana Tatjana, Nakon što pošaljete zahtev za tužu negu nadležnoj Komisiji PIO fonda biće neophodno da se Vaša majka pojavi na zakazanom veštačenju ili da bude dostupna da Komisija izađe na teren i izvrši posetu Vašoj majci. Mišljenja sam da u ovom trenutku nije moguće da Vaša majka ostvari pravo na tuđu negu, jer je potrebno da lice koje se veštači bude viđeno od strane Komisije. Molim Vas da se kod nadležene filijale PIO fonda raspitate o eventualnoj mogućnsti veštačenja Vaše majke koja je u Crnoj Gori. Možda oni imaju neke mehanizme za rešavanje ovakvih situacija, koji meni nije poznat.… Read more »
Poštovanje imam jedno pitanje zaova mi boluje od parkinsona u Beogradu su rekli da je sto posto invalid da li ima ona prava na tuđu negu i pomoć pošto se teško kreće i od trešena ruku jedva jede pošto smo iz Sokobanje gde ide na komisiju unapred hvala
Poštovana Slavice,
Ne mogu Vam reći da li Vaša zaova može da ostvari pravo, jer o tome odlučuje nadležna komisija PIO fonda svojim nalazom.
Ona treba da podnese zahtev za tuđu negu. Zahtev se podnosi kod nadležene filijale PIO fonda ako je Vaša zaova penzioner ili ako ima uslova za ostvarivanje penzije, a ako ne onda kod nadležnog centra za socijalni rad.
Nakon toga će joj stići poziv od strane nadlžne Komisije PIO fonda kada i gde treba da se javi.
Pozdrav.
Poštovanje, bratu mom mlađem kome je ustanovljen autizam, predat je zahtev i dobili smo rešenje juče da mu je odobrena tndl, medjutim rekli su ocu da će brat početi da dobija pomoć od 20.01. Zanima me da li dobija i naknadu od podnošenja zahteva? Hvala
Poštovani Aleksandre,
Obično bi trebalo da bude priznato pravo od dana podnetog zahteva, ali se može dogoditi i drugačije, jer to zavisi od ocene Komisije PIO fonda kako su oni procenili od kada te potreban tuđa nega, ali napominjem da je to u 99,9% slučajeva od dana podnetog zahteva. Pogledajte u rešenju koje ste dobili od kod datuma mu je priznato pravo.
Da, isplata ide oko 20.01.2023. godine i tada ćete možda da dobijete isplatu samo za decembar 2022. godine, a u februaru i sve zapostale isplate za sve mesece unazad od kada je pravo priznato.
Pozdrav.
Poštovanje, brat ima autizam, dobio je juče rešenje za tuđu negu drugog lica, rečeno je da će 20. 01 dobiti prvu uplatu. Zahtev je predat u junu, da li to znači da će dobiti sav novac od dana predaje zahteva ili samo za januar, tj decembar? Hvala
Treba da podnesem za majku koja je samo u ležećem položaju kako ja nju da dovedemo do veštaka kad je žena skroz nepokretna hvala
Poštovana Vesna,
Predlažem da Vi svakako podnesete zahtev za tuđu negu za svoju majku. U zahtevu obavezno navedite da je Vaša majka nepokretna i da je potrebno da Komisija PIO fonda izadje na teren kako bi izvršili veštačenje.
Pozdrav.
Postovani,interesuje me posto smo dobili odbijenicu za oca i treba da uputimo zalbu,da li postoji obrazac ili treba da je sastavi pravno lice.Posto je na komisiji za nepokretnog oca trazen izvestaj neurologa,dali se uz zalbu moze priloziti i novo pribavljena dokumentacija.Hvala
Poštovani Aleksandre,
Ne postoji poseban obrazac za žalbu, a žalbu možete i Vi da napišete. Važno je da navedete organ kome se u žalbi obraćate, da navedete broj i datum rešenja na koje izjavljujete žalbu, da navedete zašto se žalite u kratkim crtama i da se potpiše Vaš otac ( ukoliko nike pod starateljstvom, onda se potpisuje staratelj). I to je to. Da, ispoštujte rok za žalbu od 15 dana obavezno. Uz Žalbu možete da priložite i nove nalaze i druge dokaze koje imate.
Pozdrav.
Poštovani
Majka mi je dementna i još gomilu dijagnoza. Pripadamo Opštini Surčin. Upravo prikupljam dokumentaciju za tuđu negu. Recite mi gde predajem papire. Da li to zavisi od opštine na kojoj pacijent živi. Da li sestra koja živi na Vračaru predaje u Nemanjinoj ili na N. Bgd?
Poštovana Slađana,
Ako je Vaša majka penzioner papire ćete predati nadležnoj filijali PIO fonda za opštinu gde Vaša majka ima prebivalište. Ako Vaša majka nike penzioner dokumentaciju ćete predati kod nadležnog centra za socijalni rad za opštinu gde Vaša majka ima prebivalište. Isto važi i za sestru.
Pozdrav.
Primao sam tudju negu zadnjih 3 godine sad mi je stglo resenje da mi je odbijen zahtev za narednu godinu.inace invalid sam 90% trajni invaliditet desne ruke.da li ima osnova za zalbu?
Poštovani Miloše,
Ne mogu da Vam kažem da li ima osnova za žalbu, a da pre toga nisam imao
uvid u celokupan predmet, ali Vi svakako možete da uložite žalbu. Dovoljno je da napišete na koje rešenje se žalite i da tražite da Vaš predmet bude pozitivno rešen.
Pozdrav.
Ja sam juce obavila pregled na komisiji za tudju negu sa malom. Pa bi tela pitati da li se sad papiri vracaju centru i kolko se ceka resenje
Poštovana Đurđice,
Da, dokumentacija se nakon veštačenja vraća Centru i on donosi pozitivno ili negativno rešenje zavisno od toga kakav je nalaz lekarske komisije.
Pozdrav.
Postovani, u koliko je odbijena zalba i kod drugostepenog organa, koji je rok da se opet podnese zahtev za tudju negu i pomoc? Da li se racuna sest meseci od dana podnosenja prvog zahteva ili od dana dobijanja resenja o odbijanju? Hvala
Poštovana Marina,
Rok od 6 meseci je neki ustaljeni period vremena, ali ne i zakonski. Bitno je da postoji nova medicinska dokumentacija kojom se dokazuje pogoršanje zdravstvenog stanja.
Teoretski može da se podnese zahtev i posle 10 dana, ako je došlo do drastične promene zdravstvenog stanja, a koja je od uticaja na ostavrivanje prava.
Pozdrav.
Postovani,korisnik dam tudje nege za dete,za par meseci istuce i interesuje me sta mi treba za obnovu istog
Poštovana Jaco,
Potrebna Vam je ista dokumentacija kao i prilkom podnošenja zahteva. Potrebno je priložiti novi dokumentaciju ukoliko je posedujete.
Pozdrav.
Postovani, bolujem od Multiple Skleroze, jos uvek sam radno sposobna jer obavljam posao sedeci. Ne mogu da stojim i hodam. Zanima me da li mogu da predam dokumentaciju za tudju negu? I da li cu i dalje moci da radim? Ili to ne ide iedno sa drugim? Gde nih trebala da se obratim? Unapred zahvalna.
Poštovana Biljana,
Da, možete da podnesete zahtev za tuđu negu.
Ako imate uslova za starosnu ili invalidsku penziju zahtev ćete predati kod nadležne filijale PIO fonda, a u suprotno ćete predati kod nadležnog centra za socijalni rad.
Ako ostvarite pravo više se nećete smatrati radno sposobnim licem.
Pozdrav.
Postovani, imam dete od 15 meseci sa daunovim sindromom. Dobili smo resenje za osnovnu tuđu negu i pomoc, a za uvecenu smo odbijeni posto po misljenju komisije nema nikakvog telesnog ostecenja. Sto je po meni nelogicno jer dete ima treci hromozom viska u genetskom kodu sto znaci da ne moze da se izleci i da je to dozivotno stanje, a kako ce taj hromozom viska da utice na njega to niko ne moze da zna… Kako se izjavljuje zalba? Pisanom formom samo ili treba jos neka dokumentacija uz to?
Poštovana Ana,
U rešenju kojim je odbijen zahtev za uvećanu tuđu negu za Vaše dete, u pouci o pravnom leku stoji kome treba da se uputi žalba.
Obavezno u žalbi navedite naziv organa kome se obraćate, broj rešenja na koji izjavljujete žalbu i datum tog rešenja i obavezno se potpišite Vi kao zakonski zastupnik deteta. Dovoljno je da u žalbi navedete da niste zadovoljni rešenjem u smislu da pravo nije priznato i da smatrate da pravo treba da bude priznato.
Pozdrav.
Poštovani,
da li se rešenje o priznavanju uvećanog dodatka za pomoć i negu drugog lica donosi retroaktivno, od trenutka kada je utvrđeno da postoji određeni stepen telesnog oštećenja? Konkretno nakon višemesečnog čekanja na rešenje o stepenu invaliditeta od strane PIO fonda, podnela sam Centru za socijalni rad zahtev za priznavanje uvećanog dodaka za pomoć. Dobila sam rešenje čije dejstvo nije retroaktivno, kao u slučaju rešenja za tuđu negu i pomoć. Da li je u pitanju greška i ima smila podneti žalbu?
Zahvaljujem se i srdačan pozdrav.
Poštovana Biljana, Nije u pitanju greška. Centar može da prizna pravo samo od trenutka podnetog zahteva. Jednino odstupanje od ovog pravila je kada je komisija PIO fonda nakon veštačenja utvrdila da postoji potreba za pomoći i negom od strane drugog lica i da postoji odgovarajući stepen telesnog oštećenja. Tada PIO fond donosi rešenje o priznavanju prava na tuđu negu, a Centru po službenoj dužnosti dostavlja svoj nalaz radi priznavanja prava na uvećanu tuđu negu. Tada Centar priznaje pravo na uvećanu tuđu negu od datuma postijanja osnovne tuđe nege, pod uslovom da je tada postojalo i određen procenat telesnog oštećenja. Kada stranka… Read more »
Zivim u Somboru,zahtev za tudju negu sam predao pre 3-4 meseca,interesuje me,da li komisija izlazi kod stranke u kucu (posto sam invalid,ostao sam bez noge,i jos nemam konkretne i adekvatna pomagala za kretanje) Ako ne dolaze na kucnu adresu,kako bude stranci javljeno kada im je termin za komisiju? Hvala
Poštovan Saša,
Formalno pravni Komisija ima dužnost da izadje na teren radi veštačenja stranke. U realnosti se to jako retko dešava, kako navode iz PIO fonda, zbog preopterećenosti predmetima koji su u toku, tako da pitanje je kada će i da li će komisija uopšte i doći do Vas.
Komisija ima Vašu adresu, koja je navedena u Vašem zahtevu za veštačenje, pa će Vam poštom uputiti poziv o zakazanom danu veštačenja.
Pozdrav.